Dan BezVeze
  • Početna
  • Učenici
  • Roditelji
  • Raspored događanja
  • Logo natječaj
  • Sponzorstvo
  • Dnevnik
  • Osnovne informacije
  • Zanimljivosti
  • Kako je bilo
  • Suradnja - škole
  • OS Petrijanec

oš Petrijanec

REZULTATI 2022. 

​Školski voditelj: Jasminka Belščak, mag. inf., učitelj savjetnik
Sudjelovale učiteljice: Jasminka Belščak, Maja Bosilj, Mislava Jonjić
 
Projektne aktivnosti su za sve razrede u školi odrađene na nastavi informatike u tjednu 25.-29. 4.2022., a vodile su ih učiteljice informatike.
Jasminka Belščak

BUG – kviz, 5, 7., 8. razred
Kao motivaciju za rad učiteljica je s učenicima razgovarala o pojmu „bug“ u informatičkom svijetu te kako je nastao taj pojam. Također, objašnjena je i važnost citiranja i navođenja izvora informacija.
Učenici su slučajnim odabirom izvukli jedan od brojeva stručnog informatičkog časopisa BUG te su pročitali jedan odabrani članak. Ispisali su najvažnije informacije iz tog članka te su kasnije sastavljeno pročitali učenicima iz razreda. Osmislili su pitanja o članku koji su pročitali i predstavili.
Održan je kviz sastavljen od tih pitanja, a pobjednici kviza (prva 3 mjesta) su nagrađeni ocjenom 5.
Pročitani sadržaji učenicima će u narednim tjednima poslužiti za izradu prezentacija – 5. razred, izradu web stranica 7. i 8. razred.
Ovom aktivnošću učenike se poticalo na čitanje s razumijevanjem i kritičko promišljanje.

Mozgalice, 4. razred
Kao motivaciju učiteljica je učenicima zadala rebus te je objasnila važnost razvijanja logičkog razmišljanja.
Učenici su samostalno odabirali koje će mozgalice riješiti iz udžbenika i radne bilježnice. Napravljeno je natjecanje, a trećina najboljih učenika tj. onih koji su točno riješili najveći broj mozgalica nagrađeno je ocjenom 5 iz sastavnice Rješavanje problema.
Ovom aktivnošću učenike se poticalo na logičko razmišljanje.

Igra na ploči, ​dodatna nastava iz informatike 4. i 5. razred
Kao motivaciju učiteljica je iskoristila razgovor o igri s naglaskom na važnost igre za psihički razvoj, ali i učenje.
Učenici su kreativno osmislili i napravili igru na papiru. U igri su postavili polja POČETAK i KRAJ te stazu sa 100 polja za pitanja. Osmislili su i pravila igre:
1. početak igre: učenici bacaju kockicu te započinju onda kada dobe broj 5
2. svako bacanje kockice određuje na koje će polje ići učenik te će odgovarati na neko od pitanja koja su stvorena za igru BUG ili neku drugu ranije stvorenu igru
3. pitanja se izvlače slučajnim odabirom
4. ukoliko učenik točno odgovori na pitanje, ostaje na tom polju
5. ukoliko učenik netočno odgovori na pitanje, vraća se na polje na kojem je bio prije tog bacanja kockice
6. igra završava kada svi učenici uspješno stignu do kraja
Ovom aktivnošću učenike se poticalo na kreativno izražavanje.

Maja Bosilj

Logičko povezujemo – natjecanje, 2., 3. i 4. razred
Za početak odvio se razgovor o Danu BezVeze. Rasprava je bila vezana uz tehnologiju te moguća štetna djelovanja prekomjernog korištenja tehnologije i interneta. Najavljen je sat bez tehnologije te zabavne aktivnosti. Aktivnosti su osmišljene na način da se iskoriste sastavnice sata informatike (logičko razmišljanje, povezivanje, rad u grupi i slično). Najavljeno je natjecanje Logičko povezujemo.
Učenici su bili podijeljeni u 2 ili 3 grupe ovisno o broju učenika. Nakon što je svaka grupa izabrala ime, kreće se s aktivnostima.
Prva aktivnost je bila Fotografsko pamćenje. Jedan učenik iz grupe napravi niz 5 raznih predmeta (škare, pernica itd.). Drugi učenik koji nije vidio niz, ima 10 sekundi da zapamti niz. Tada se niz izmiješa te učenik koji je pamtio niz mora poredati predmete kako su bili na početku. Ovisno o pogođenim predmetima bodovi su od 0-5.
Druga aktivnost je Memory. U ovom memoriju nisu bile dvije iste slike, već dvije povezane slike. Slike su bile vezane uz programski jezik Scratch. Spajale su se grupe naredbi i konkretna naredba (npr. Upravljanje – naredba ponovi/ponavljaj). Prva grupa koja je točno spojila sličice dobiva 5 bodova, druga 4 boda i treća 3 boda.
Treća aktivnost je Budi moje oči. Učenici su odabrali dva predstavnika iz grupe. Napravljen je poligon pomoću klupa i stolaca. Jedan je učenik žmirećki prolazi poligon slušajući upute drugog učenika. Ovisno o greškama, bodovi se kreću od 0-5.
Četvrta aktivnost je bila Pantomima. Iz svake grupe bio je jedan predstavnik. Ako je pojam pogođen od grupe u kojoj se učenik koji objašnjava nalazio, ta grupa je dobila 2 boda. Ako je pojam pogodio učenik iz neke druge grupe, grupa učenika koji objašnjava je dobila 1 bod te grupa koja je pogodila je dobila 1 bod.
Nakon toga se bodovi zbrajaju te proglašava se pobjednik.

Origami, ​6. razred
Sat u štetim razredima započinje s razgovorom o Danu BezVeze te mogućim štetnim djelovanjima tehnologije te interneta.
Najavljuje se sat bez tehnologije kao i rad na japanskoj tehnici savijanja papira – origami.
Učenicima su podijeljene upute za izradu aviona, broda te origami sudbine.
Svaki učenik je izradio po jedan primjerak svih ponuđenih origamija.
Nakon sata izrade, kreće i sat isprobavanja. Učenici su izašli na školsko dvorište te testirali avione u prijateljskom natjecanju Tko dalje leti.

Mislava Jonjić

Ispričaj mi priču, 1. razred
Piktogrami su sastavni dio digitalne komunikacije i poznatiji pod imenom emoji. Učenici su dobili zadatak da na temelju ponuđenih piktograma pogode bajku te ispričaju tijek radnje. Sljedeći zadatak od učenika je zahtijevao izradu vlastitih piktograma. Svaki učenik je zamislio jednu bajku i nacrtao je sličicama, a drugi učenici su pokušavali otkriti rješenje.

Sudoku, 1. razred
Sudoku je brojevna igra koja potiče logički način razmišljanja. Učenici su na listićima rješavali brojevni sudoku 4x4 i slikovni sudoku 5x5. Prilikom rješavanja bili su pažljiviji jer se svaka pogreška brisala gumicom (a ne klikom).

Informatička osmosmjerka, Alias i Pictionary, 3., 4. i 5. razred
Za potrebe ove aktivnosti izrađena je osmosmjerka koja sadrži 27 pojmova iz informatike. Učenici 3., 4. i 5. razreda imali su zadatak pronaći što više pojmova u zadanom vremenu. Učenici nisu imali popis pojmova što je dodatno otežalo igru. Pobjednica je pronašla čak 22 riječi u 15 minuta. Aktivnost se nastavila kroz igre Alias i Pictionary. Učenici su izvlačili papiriće s informatičkim pojmovima. Neki pojmovi su se objašnjavali riječima, a neki crtali na ploči. Igra se vodila tako da učenik koji pogodi pojam izvlači novi papirić. Informatički Alias odlična je aktivnost za vježbanje verbalnog izražavanja i ponavljanje pojmova iz informatike.
 
Prezentacija na papiru, 5. razred
Budući da peti razredi uče o prezentacijama, dobili su zadatak da izrade prezentaciju o robotima. Učenici su čitali novinske članke o robotima današnjice i najvažnije pojmove pisali u obliku natuknica. Svaki učenik je dobio blok papirića pri čemu je svaki papirić predstavljao jedan slajd. Tekst su uređivali bojicama, a robote prikazivali crtežom.

DAN BEZVEZE 2021. 

Aktivnosti su provedene u razdoblju 14.-18.6. prema rasporedu kada učenici imaju nastavu informatike
Voditelj aktivnosti: Jasminka Belščak
Sudjelovale učiteljice: Jasminka Belščak, Valentina Martinčević

Aktivnost: Offline mozgalice
Učenici 1., 2., 3. i 4. razreda su rješavali zadatke vezane uz nastavu informatike: rebusi, sudoku i druge mozgalice koje su dio udžbeničkog kompleta koji koriste učenici (e-Svijet 1-4, ŠK). Svaki je učenik samostalno odabrao koju mozgalicu želi riješiti i rješenje je mozgalice predstavio učenicima u razredu.

Aktivnost: Svijet i život bez tehnologije i interneta
​
Učenici 5. razreda su na papiru crtali kako zamišljaju svijet bez tehnologije i interneta i kojim se aktivnostima mogu baviti. Razgovarali su o tim aktivnostima i tako dobili puno ideja kako provoditi vrijeme offline.


Aktivnost: Osmišljavanje loga za Dan BezVeze
​
Učenici 6. razreda samostalno su osmišljavali i dizajnirali logo projekta. Neki su odlučili koristiti Bojanje, no većina je učenika odlučila kako će logo nacrtati na papiru. Provedeno je glasanje te su najbolji uradci objavljeni u našoj mapi.

Aktivnost: Radionica recikliranja
​
Učenici 7. i 8. razreda iskoristili su stare CD-e te su napravili ukrase za pano i prozor. Odabrali su životinjske motive i tako je nastalo more na malom razrednom panou i zoološki vrt na prozorima informatičke učionice Učenici su samostalno morali osmisliti izgled životinje, a stvarali su ju suradnički, po grupama, uz uvjet kako sve životinje moraju biti druge vrste. Neki su učenici odlučili umjesto životinja napraviti uporabni predmet poput podmetača za čaše ili svijećnjaka. Razgovaralo se o važnosti recikliranja te se kroz razgovor došlo do zaključka kako se recikliranjem čuva priroda, ali i razvija poduzetništvo.

Kod učenika završnih razreda razredne i predmetne nastave (4. i 8. razred) provedeno je samovrednovanje. Primijećeno je kako su učenici nižeg uzrasta zainteresirani za ovakve radionice i kako oni mogu osmisliti aktivnosti bez uporabe tehnologije i interneta. Učenici 4. razreda iskazali su interes i za ponovnim provođenjem projekta. Učenici 8. razreda manje su zainteresirani, a nekima od njih je bilo i dosadno. Objasnili su kako oni puno vremena provode za računalom, a malo se bave aktivnostima bez uporabe tehnologije. Nakon analize i razgovora, učenici su bili osviješteni kako je potrebno više se baviti offline aktivnostima.
​
Sve aktivnosti protekle su u ležernom tonu i učenici su bili zadovoljni.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Početna
  • Učenici
  • Roditelji
  • Raspored događanja
  • Logo natječaj
  • Sponzorstvo
  • Dnevnik
  • Osnovne informacije
  • Zanimljivosti
  • Kako je bilo
  • Suradnja - škole
  • OS Petrijanec