Planet Petnja 2022.

Projekt Dan BezVeze u Osnovnoj školi Sibinjskih žrtava održavamo već drugu godinu zaredom. Cilj nam je potaknuti učenike na fizičku aktivnost tijekom cijele godine, a ovo je simboličan način da proslavimo takav dan zajedno.
Ove godine smo sudjelovali s dvije aktivnosti. Učenici i nastavnici svake godine pozdravljaju proljeće simboličnim izletom u prirodu. Okupljamo se svi zajedno u prirodi, družimo se, upoznajemo i natječemo u sportskim aktivnostima. Druga aktivnost je ove godine bila predstavljena po prvi puta, u njoj je sudjelovala cijela lokalna zajednica, a pozvali smo i ostale škole u Brodsko-posavskoj županiji. ''Planet Petnja'' je projekt koji poziva na druženje u prirodi (Jezero Petnja), brigu za okoliš, sportske aktivnosti, izviđačke igre, radionice s biciklima. ''Planet Petnja'' je organizirana u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje, a udružila je učenike, roditelje, nastavnike, izviđače, Udrugu mladih, profesionalne trkače, lovce, šumare, obrtnike, Općinu i sve zainteresirane. Intervju s idejnim začetnikom, glavnim organizatorom i našim ravnateljem Josipom Šišmanovićem pročitajte u nastavku…
1. Što Vas je potaknulo na organizaciju tog događaja? Gotovo svakodnevno pokušavam smisliti nešto kako bi na zabavan način ukazao na neki problem i pokušao ga riješiti. U ovom slučaju htio sam ukazati na važnost kretanja i boravka u prirodi, na ljepotu našeg jezera, ali i na problem otpada u prirodi.
2.Tko je sve sudjelovao u organizaciji? Na koji su način bile uključene i druge škole? Uvijek prvo ideju podijelim s nekim od prijatelja kako bih čuo mišljenje i prijedloge iz drugog kuta. Ovaj puta sam ideju rekao načelniku, a nakon toga smo održali sastanak s voditeljom i trenerom Ultramaraton kluba Mazator. Na temelju njegovog iskustva gradili smo i ovaj naš događaj. Zatim sam kontaktirao predsjednika lovačke udruge ˝Šljuka˝, predsjednika Udruge i našeg šumara. Dodatnu posebnost htjeli smo dati medaljama koje su bile drvene pa smo uz pomoć stolara te profesorice Industrijsko – obrtničke škole došli do jedinstvenog i kreativnog rješenja.
3. Koje su aktivnosti bile dijelom navedenog događaja? Na koji su način bili uključeni naši učenici, izviđači i prometna skupina?
Veliki dio aktivnosti nosio je Odred izviđača Chvor. Oni su dan započeli čišćenjem okoliša oko izvora u blizini Petnje. Nažalost, otpada je toliko da ćemo morati još dosta akcija napraviti. Ostali učenici koji su došli, ali i nastavnici priključili su se pripremom palačinki i vafla za posjetitelje. Chvorovci su nas prije natjecateljskog dijela poveli u šetnju oko jezera, a nakon toga su pokazali igre koje igraju kao izviđači. Prometna skupina pod vodstvom nastavnice Sunče organizirala je nekoliko zanimljivih igrica kojima su biciklisti mogli provjeriti svoje vještine. Nakon toga uslijedio je dio s natjecanjima u trčanju. Najmanji, predškolci trčali su 100 metara, a osmaši su imali 800 metara. Na kraju su se svi mogli počastiti ukusnim jelom kojeg su za nas priredili lovci.
4. Koji je bio glavni cilj događaja? Za što će se iskoristiti novac prikupljen prodajom hrane i pića?
Glavni cilj je svakako očuvanje zdravlja i prirode na razne načine i kroz razne aktivnosti. Novac koji se prikupio ostao je Odredu izviđača kako bi kupili bar dio opreme potreban za duži boravak u prirodi njihovih članova.
5. Kakvi su bili komentari sudionika i posjetitelja nakon održanog događaja? Planirate li organizirati isto i sljedeće godine?
Komentari i reakcije koje smo čuli bili su izrazito pozitivni, a brojka od stotinu natjecatelja govori da ovakvi događaji imaju potencijala. Nasmijana lica učenika dok trče i primaju medalje najveća su nagrada nama kao organizatorima i sigurno ćemo ponoviti ovo u godinama koje dolaze.
Voditeljica projekta: Mateja Paradžik, nastavnica informatike
Suradnik u provedbi projekta: Josip Šišmanović, ravnatelj
Škola: OŠ Sibinjskih žrtava, Sibinj, Brodsko-posavska županija